Siivouspalvelu Wash tukee työntekijöiden urapolkua
Siivousala on kehittynyt monipuoliseksi asiakaspalvelutyöksi, josta aiempaa useampi voi löytää mielekkään työuran, arvioi oululaisen Siivouspalvelu Washin toimitusjohtaja Sami Luttinen. Ja mikä parasta – töitä on tarjolla runsaasti. Luttinen vertaa, että yrityksen palveluksessa on mahdollisuus valita perinteistä siivoustyötä tai alati kasvavia monipuolisia asiakaspalvelutehtäviä siivouksen lisäksi. Yritykset ostavat Luttisen mukaan Washilta toimistosiivouksen ohessa myös esimerkiksi tulostus- ja kahvihuonepalveluita.
Samalla työkulttuuri on muuttunut siten, että vaikka meidän siivoojamme on paikalla meidän yrityksemme edustajana, heidät otetaan mukaan osaksi paikallista yhteisöä.
”Enää kouluille tai toimistoihin ei aina mennä siivoamaan aamun tunteina ja iltoina”, Luttinen huomauttaa.
Lähes 30-vuotiaan perheyrityksen suurimmat asiakkaat ovat teollisuuslaitoksia, kouluja, toimistoja, myymälöitä ja kerrostaloja.
”Meillä on mahdollista saada liikkuva työ, jossa kohteet vaihtuvat päivän mittaan, tai sitten voi kantaa vastuuta yhdestä kohteesta. Esimerkiksi teollisuuslaitoksissa tarvitaan erikoisosaamista ja turvallisuusmääräysten hallinta on tärkeää.”
Washin työntekijät työskentelevät ympäristösertifikaatin ohjaamina. Vedenkulutusta pyritään minimoimaan jatkuvasti ja yritys käyttää vain ympäristömerkittyjä siivoustuotteita.
”Meillä on noin sata työntekijää, joten jokainen pieni teko päivittäin onkin vuoden mittaan suuri määrä päätöksiä toimia ympäristön kannalta oikein.”
Myös kotitalouksien tilaamat palvelut ovat monipuolistuneet. Luttinen sanoo, että nyt perheet tilaavat erityisesti arjen helpottamista, jolloin pitkien työpäivien rinnalla on enemmän lapsille ja puolisolle omistettua aikaa.
”Kotitaloudet näkevät yhä enemmän, että myös erilainen järjestely ja pyykkihuolto voidaan ostaa ulkopuolelta. Jos työpäivät ovat pitkiä, näin saadaan lisää hyvää vapaa-aikaa.”
Wash auttaa ammattiopintoihin
Washin palvelukseen on Luttisen mukaan mahdollista työllistyä myös ilman siivousalan koulutusta ja myös ilman alan työkokemusta. Hän sanoo, että motivaatio ja oikea asenne ovat tärkeimmät tekijät. Yritys myös tukee sen työntekijöiden ammatillista kouluttautumista ja alan oppilaitosten opintokokonaisuudet ovatkin sen toimitusjohtajalle tuttuja. Washin työntekijät voivat toteuttaa ammatti-opinnot esimerkiksi oppisopimuksella. Tutkinnon myötä palkka nousee.
”Olemme yrityksenä juuri niin hyvä kuin meidän työntekijämme ovat, joten ilman muuta haluamme tukea ammatillista etenemistä. Toki arvostamme myös pitkää työkokemusta ja luotamme osaamiseen, vaikka koulutusta ei olisikaan taustalla.”
Wash tarjoaa myös urapolun motivoituneille työntekijöille ja suuri osa esimiehistä on aloittanut työt yrityksessä siivoajina.
”Ohjaajan töitä voi kokeilla harjoittelun merkeissä ja jos työ kiinnostaa ja motivaatiota löytyy, tuemme siivoustyön ohjaajaksi kouluttautumista ja sijoittumista valmistumisen jälkeen ohjaajan tehtäviin. Jos halua ja kykyä on, etenemismahdollisuus on aidosti olemassa.”
Washille töihin? Katso video!
Sami Luttinen on vuonna 1991 perustetun perheyrityksen yrittäjä toisessa sukupolvessa. Hän aloitti toimitusjohtajana vuonna 2004 ja yrityksen sukupolvenvaihdos tehtiin 2016. Työura alkoi siivouskeikoilla.
”Urapolun ja ympäristöasioiden kehittäminen on tulosta siitä, että olen nähnyt pitkään mitä alalla tarvitaan. Samalla olen nähnyt myös sen, miten tärkeää on näiden asioiden tekeminen oikein.”